Press "Enter" to skip to content

İbadete Aracılık Etmenin Sevinci

0

MEC Foundation
AustraliaBinlerce mü’minin kurban ibadetini layıkıyla yerine getirmesine vesile olmanın sevincini bir kez daha yaşamaktayız.  

1. SAFHA (19.10.2013)

kurban1434-2Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı’nın aylar önce başlayan 8. uluslararası kurban organizasyonu çalışmalarının en önemli aşaması olan ibadet kısmı, bayram süresince kurbanlıkların kesilmesiyle tamamlanmış oldu.

19 kişiden oluşan bir ekiple yönetilen kesimler, Avustralya’dan dünyanın birçok ülkesine helal et ihraç etme lisansına sahip yüksek standartlardaki 2 mezbahanede gerçekleştirildi.

Kesim süreci, MEC Vakfı yetkililerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı ile helal sertifika kuruluşu görevlileri tarafından da denetlendi.

kurban1434-3

Binlerce hayırseverin vekâletini alıp kurbanlarının kesimini üstlenen vakfımız, vekâlet alma ve kurbanlıkların kesiminden oluşan ilk iki görevi başarıyla ve layıkıyla eksiksiz bir şekilde yerine getirmenin huzurunu yaşamaktadır.

Kurban sahiplerinin isimleri, besmele eşliğinde kesimhanede vakfımızın görevlileri tarafından tek tek okundu, tekbirler getirildi.

Kurban etlerinin, dinlendirilmelerinin ardından eşit oranda parçalara ayrılması, paketlenmesi ve şoklanması işlemleri tamamlandı. Kurban etlerinin Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahibi yüzbine yakın aileye ilk elden ulaştırılması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

2. SAHFA (09.12.2013)

Avustralya Mahmud Es’ad Coşan Vakfı, 8. uluslararası kurban organizasyonu kapsamında, kurban ibadetinizi sizin adınıza layıkıyla yerine getirerek Endonezyalı gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yine sizin adınıza kurban etlerini “ilk elden” dağıtmaya başladı.

HABER

Avustralya standartlarında yetiştirilen ve veteriner hekimler tarafından itinayla incelendikten sonra kesilebilir onayı alınan kurbanlıkları kesim çalışmamız bayramın birinci günü olan 10 Zilhicce 1434, 15 Ekim 2013 tarihinde başlamış olup vekâletlerini vakfımıza emanet eden hayırseverlerin isimleri tekbirler eşliğinde okunarak her bir kurbanlığın kesimi titizlikle gerçekleştirilmiştir.

haber 9

Etlerimiz dinlenme suresi, resmi prosedürlerin ve sertifikaların tamamlanmasının ardından 27 Ekim’de gemiyle Avustralya’nın Melbourne şehrinden hareket etmiş ve 11 günlük yolculuktan sonra 8 Kasım’da Endonezya’nın Cakarta limanına varmıştır.

Üç ay önceden başlayan gümrük işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber -21 derece soğutmalı konteynerlerin Endonezya’ya girişi gerçekleştirilmiş olup, kurban etleri 17 Kasım tarihinde ilk dağıtım yerine ulaştırılmıştır. Böylece kurban etlerinin Endonezyalı kardeşlerimizle ilk buluşması sağlanmış olup kardeşlerimizin yüzlerinde tebessüm belirmeye başlamıştır.

haber

17 Kasım’da Java adasının doğusunda Malang şehrinde başlayan dağıtım faaliyeti Aralık ayı itibariyle devam etmektedir. Sırasıyla Malang, Blitar (Java adasi) Lampung, Batubara, Medan’da (Sumatra adası) gerçekleştirilen dağıtımlar Yogyakarta eyaletindeki soğuk hava depomuzdan yönlendirilerek Gunun Kidul, Bantul, Kulong Progo ve Yogyakarta merkezinde devam etmektedir.

haber

Endonezya Sosyal Bakanlığı ve yerel yönetimlerle koordineli olarak ihtiyaç sahibi olanların listesi titizlikle temin edilmiş olup bölgesinde maddi durumları en düşük, et yeme olanağı en az olanlara dağıtımda öncelik verilmiştir.

Hazırlanan ihtiyaç sahibi listesinde yer alanlara kuponlar önceden dağıtılmış ve belirlenen günlerde dağıtım merkezlerine gelerek etlerini almaları istenmiştir. Dağıtım günü, kuponları ile gelen kardeşlerimizin kimlik tespiti yapılıp kuponlar geri alınarak bizde emanet olan kurban etleri “gerçek sahiplerine” ilk elden teslim edilmiştir.

haber 7

Muhterem Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin de bir bölümünü iştirakleriyle şereflendirdikleri, kendi elleriyle et taşıyıp dağıttıkları organizemizde vakfımız, kurucusunun elinden “Yaradan’ın rızası için yaratılana hizmet” şiarımızın en güzel örneğini sunmuş, emanetin emin ellerde olduğunu bir kez daha göstermiştir.

nureddin cosan
Belediye başkanları ve milletvekilleri düzeyinde dağıtımlara eşlik eden yerel yetkililerin, “Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’na ve bağış sahibi Müslümanlara, kardeşlik ve paylaşım duygularıyla dünyanın bir ucundan bu diyarlara yardım gönderme hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” mesajını iletmek isteriz.

haber

Türkiye’den gelerek dağıtım çalışmamızın bir kısmına katılma şansı yakalayan misafirlerimizin de, “Burada geçirdiğimiz birkaç günden sonra, kurban organizasyonunu vesile bilip Endonezyalı kardeşlerimizle daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini gördük” diyerek görüş ve izlenimlerini aktarmaları manidardı.

kolaj

Genciyle, yaşlısıyla, ev hanımıyla, isçisiyle, çocukların cıvıltısıyla bir bayram yerine dönen dağıtım mekânlarında, sizlerle aylar süren niyet, emek ve maddi birlikteliğimizin neticesinde yaşlı bir ninenin ya da genç bir kardeşimizin kurban etini eline aldığı anda yüzünde beliren mutluluk aynı zamanda bizim de sizin adınıza yasadığımız en mutlu anımız idi.

Çünkü biz;
sadece Yaradan’ın (cc) rızasını umarak,
“kardeşini kendisinden önde tutan” dostlar adına,
kurbanlıkları itinayla seçtik,
ibadet şuuruyla kurban ettik,
gerçek ihtiyaç sahiplerini belirledik,
ve layıkıyla ilk elden ulaştırdık.

Tüm vekâlet sahiplerine ilgi ve teveccühleri dolayısıyla teşekkür eder, kurban ibadetlerinin kabulünü niyaz eder, kurtuluşa vesile olmasını dileriz.

MEC Vakfı
Avustralya

Comments are closed.