MEC FOUNDATION

Mec Yaşam Tarzı
MEC Yaşam Tarzı Projesi, merhum Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendinin yaşamından ilham alınarak Avustralya MEC Vakfı tarafından 2014’te kurulmuştur. İnsanın nefsi arzularının zincirlerinden kurtulması, benliğinin limitlerini aşması, dolayısıyla, yaratılanlara fayda sağlamaya yönelen, tertemiz,yıldızlar gibi parlayan, gözlerinden sevgi ve mutluluk saçan nesiller yetiştirmek, MEC Yaşam Tarzı Projesinin gayesidir.
HAKKIMIZDA

MEC Yaşam Tarzı Projesi, insanı dünya ve ahiretin bütün karanlıklarından kurtarıp bütün güzelliklerine eriştirmenin çabasıdır. MEC Yasam Tarzı Projesine göre, Yaratan, insanın yaşamının merkezindedir.

Yaratan’ın anıldığı bir mekan, toplumun her kesiminin her türden ihtiyacının karşılanmasında önemli fonksiyonlar icra eder. Buna göre, MEC Yaşam Tarzı Projesi, kadınlar ve çocuklara varıncaya kadar, her yaştan ve kesimden insanın ihtiyacı düşünülerek yeniden planlanmış olup, faaliyetlerimiz Yaratan’ımızla ilişkimiz esas alınarak düşünülmüştür.

MEC Yaşam Tarzı Projesi'nin Öne Çıkan Yönleri

MEC Yaşam Tarzı tesisleri alışagelen ibadethane algısından çok farklı özellikler taşıyor. Çok amaçlı kullanımı hedefleyen tesisler, insanlara birden fazla sosyal hizmet sunabiliyor. Tesisleri ziyaret edenler, sadece namaz kılma/ibadet vazifesi için değil, aynı zamanda, hayatlarındaki diğer faaliyetlerinde ibadete dönüşmesinin yolunu öğrenip, bunun sevincini yaşama fırsatını elde edebiliyor.
Modern zamanın ihtiyaçlarınında düşünüldüğü ve 8000 metre kare arazinin üzerine inşa edilen tesislerde, son sistem ses/görüntü teknolojisini kullanan 300 metre kare ibadethaneden, 150 metre kare mustakil imam evine, modern çocuk parkından, erkek ve hanımlar için ayrı eğitim salonlarına, idari ofisten, misafirhaneye kadar bir çok bölüm mevcut.
Tesisler ayrıca, çevre temizliği ve enerji tasarrufu konusunda’da lider konumunda. Doğayı koruyan ve sağlıklı bir yaşam ortamı sağlayan tesisler, güneş enerjisi üretebilen, yağmur suyunu 35 bin litre depolarda depolayabilen binalardan oluşuyor. Tesislere, şehirde yaşayan müslümanların yanısıra, gayrimüslüm halkının’da yoğun ilgisi bulunuyor.

YER

İlim, fikir ve gönül önderi merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan’ın önderliginde, 15 yıl önce satın alınıp, kendisi tarafından, kiliseden camiye çevrilen Eagleby Kotku Camii, Sayın M. Nureddin Coşan’ın yönlendirmeleriyle yenilendi . Avustralya MEC Vakfı tarafından yürütülen, ve MEC Yaşam Tarzı ismi verilen projenin, yerleşimi hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki lokasyonu inceleyebilirsiniz.